Napisz do nas

Jak zaoszczędzić na budowie domu?

Dla wielu osób budowa domu, to nie tylko własne „cztery kąty” i gwarancja prywatności, ale również nowy etap w życiu, który często wiąże się z rozwojem rodziny. Dom ma za zadanie budować pokolenia, scalać je oraz utrzymywać rodzinne tradycje, które się w nim zapoczątkuje, dlatego jego budowa ma fundamentalne znaczenie. Jednak, aby wprowadzić plan „w życie” często nie posiadamy wystarczających funduszy, co wiąże się z kredytami i pożyczkami. Zatem co zrobić, aby zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy przy jego budowie? Mamy kilka cennych rad, które pomogą Ci zaplanować zmniejszenie kosztów budowy domu!

Na czym możesz zaoszczędzić na budowie domu?

W pierwszej kolejności dobrze jest zastanowić się co będzie dla nas najbardziej kosztowne.

  • Z pewnością nie można oszczędzać na jakości materiałów, które wybierzemy do budowy. Jeśli zdecydowalibyśmy się wybrać tańsze i gorsze jakościowo tekstylia i produkty, w ciągu kilku lat moglibyśmy ponieść znacznie większe koszty ich naprawy i rewitalizacji.
  • Ponadto jednym z większych wydatków jest zakup działki. Do jej wyboru musimy podejść z rozsądkiem, ponieważ jest to podstawa, aby rozpocząć dalsze kroki związane z budową domu, zatem inwestycja jest konieczna, jednak nie możemy wydać większości funduszy na jej zakup. Cena działki zależy od takich czynników jak jej wielkość, odległość od miasta oraz jej przystosowania do zamieszkania (uzbrojenie, dostęp do elektryki, wodociągów, mediów itp.). Jeśli chcemy zaoszczędzić, to musimy zawsze zrezygnować choć z jednego czynnika. Przykładowo – posiadasz samochód, więc możesz zrezygnować z gruntu, który znajduje się w pobliżu przystanku autobusowego lub aglomeracji miejskiej, jednak tym samym musisz przeznaczyć więcej pieniędzy na dojazdy do pracy lub do szkoły, zatem samemu trzeba oszacować co będzie dla Ciebie bardziej opłacalne. Jeśli chcesz korzystać z komunikacji miejskiej, warto w zamian zakupić działkę o mniejszej powierzchni.
  • Oszczędnym sposobem jest zakupienie ziemi rolnej. Twoim zadaniem będzie przystosowanie jej do zamieszkania, jednak jest to proces długotrwały i dosyć żmudny, ponieważ wiąże się ze zdobyciem odpowiednich dokumentów i pozwoleń na zmiany, jednak koszty takich prac są zazwyczaj znacznie mniejsze, niż zakup gotowej działki budowlanej. Zatem jeśli nie zależy nam na określonym czasie budowy domu, jest to doskonała opcja na zaoszczędzenie pieniędzy.
  • Ważnym czynnikiem jest odpowiedni wybór firmy budowlanej, która podejmie się budowy domu. Dobrze jest zasięgnąć opinii znajomych, specjalistów, a nawet przydatne mogą być fora w Internecie, które polecą nam dobrą i opłacalną ekipę budowlaną. Jednak w tym wyborze również obowiązuje zasada, by nie decydować się na najtańszą ofertę wykonania, ponieważ możemy także stracić na jakości oraz możemy zmierzyć się z innymi problemami np. niekompetentni pracownicy.
  • Czasami można zastosować metodę, która umożliwi zwrócenie kosztów w przyszłości. Jeśli zainwestujemy w droższe i trwalsze materiały, możemy mieć pewność, że ich wytrzymałość będzie utrzymywała się przez kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście lat, co pozwoli zaoszczędzić w tym czasie dużą sumę pieniędzy.
  • Kolejnym aspektem, który warto rozważyć w oszczędnościach jest ogrzewanie. Często mamy do czynienia z dylematem piec węglowy, a ogrzewanie gazowe, paliwowe. W czym tkwi wahanie? Oczywiste jest, iż ocieplanie domu z wykorzystaniem opału jest znacznie tańszym rozwiązaniem, jednak wymaga od nas o wiele więcej wysiłku. W dodatku dla pieca węglowego potrzebujemy kotłowni oraz odpowiedniego miejsca, w którym będziemy składować minerał. Wybudowanie dodatkowych pomieszczeń również wiąże się z kolejnymi wydatkami, zatem zyskamy na cenie węgla, a stracimy na budowie domu. Warto zastanowić się nad droższym systemem grzewczym, dzięki któremu koszty będą nam się zwracać na przestrzeni lat zamieszkania. Jakim sposobem? Jeśli zadbamy o odpowiednią izolację ciepła w postaci szczelnych okien i ocieplenia domu, koszty zainwestowania np. w ogrzewanie gazowe zwrócą nam się w ciągu kilku lat, ponieważ im lepsza izolacja, tym dłużej ciepło będzie utrzymywać się w domu, co równa się rzadszemu korzystaniu z ogrzewania.
  • W budowie domu możemy wykorzystać własne umiejętności, jeśli takie posiadamy. Warto zaangażować do pomocy rodzinę lub znajomych, którzy mają wiedzę dotyczącą danego fachu, co umożliwi nam zatrudnienie mniejszej liczby pracowników, a tym samym zmniejszenia kosztów inwestycji w ekipę budowlaną.

 

Kiedy rozważymy i zaplanujemy nasz kosztorys przeznaczony na niezbędne materiały oraz zakup działki, zastanówmy się jak wybrać odpowiedni projekt domu, który również zmniejszy wydatki.

 

Jak wybrać tani projekt domu?

Pierwsze co przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy o wyborze taniego projektu, to z pewnością mały, nieskomplikowany architektonicznie dom. Jednakże, często budowa dwóch mniejszych domów, wcale nie równa się z kosztami wybudowania jednego, większego. Jednak zanim przejdziemy do dyskusji o rozmiarach, zastanówmy się najpierw jaki kształt i zdobienia będą dla nas najbardziej opłacalne. Oszczędnym designem, jest design żaden lub niewielki. Oznacza to dom pozbawiony urozmaiceń w postaci paneli, zdobień, wykuszy, kolumn itp. Ponadto najbardziej oszczędnym wyborem będzie zbudowanie domu na wzór bryły kwadratowej lub prostokątnej. Każdy dodatek w postaci „wieżyczek” czy lukarn jest dodatkowym kosztem, a w tanim projekcie domu zupełnie zbędny.

 

Pozory sprawiają, że wydaje nam się, iż dom parterowy jest oszczędniejszym rozwiązaniem, jednak nic bardziej mylnego. Budując dom jednopoziomowy, potrzebujemy zainwestować w większe pomieszczenia, co wiążę się z wykorzystaniem większej powierzchni działki, a tym samym zbudowaniem większego domu oraz inwestycji w obszerny dach, co wiąże się z dużymi wydatkami. Doskonałym wyjściem z sytuacji jest równomierne rozłożenie pomieszczeń na parterze oraz na pierwszym poziomie (najlepiej na poddaszu z możliwością użytkowania miejsca). Pokoje będą optymalnej wielkości, co sprawi, że dom nie zajmie dużej przestrzeni działki oraz dach pokryje o wiele mniej metrów kwadratowych. Niekiedy inwestorzy rezygnują z większej powierzchni domu, w obawie o trudność w utrzymaniu tak dużej przestrzeni w czystości. Jednak obecnie problem ten rozwiąże dobrej jakości robot sprzątający, który poradzi sobie nawet z powierzchnią 300 m2 na jednym ładowaniu.

Wybór odpowiedniej konstrukcji dachu również jest istotnym aspektem w planie oszczędzania. Zaleca się korzystać z typu dwuspadowego, który wiąże się z mniejszymi kosztami ze względu na prostą budowę, a w dodatku jest szybki do skonstruowania.

 

Jeśli zależy nam na naprawdę dużych oszczędnościach, dużo ludzi decyduje się na rezygnację z piwnicy, która zazwyczaj równa się powierzchni domu, co jest dodatkowym wydatkiem. Doskonałym zamiennikiem jest zainwestowanie w drewniany składzik lub schowek, gdzie przechowamy część rzeczy. Koniecznością nie jest również budowanie garażu. Wszystko zależy od naszych potrzeb – czy chcemy, żeby samochód był bezpieczny i chroniony przed warunkami atmosferycznymi, czy raczej nie przykładamy do tego dużej wagi. Jeśli decydujemy się na garaż, najlepiej przyłączyć go do domu, co również będzie bardziej oszczędne niż osobny, mały budynek. Aby znaleźć alternatywę dla osób, które chcą zadbać o samochód, ale nie widzą konieczności w posiadaniu garażu, dobrym rozwiązaniem jest kryty daszek, pod którym auto nie będzie narażone na bezpośredni kontakt z deszczem, śniegiem itp.

 

Projekt domu typowy

 Typowe projekty domu zazwyczaj należą do konstrukcji tańszych i dostępnych dla przeciętnych inwestorów. Zazwyczaj są to prostokątne bryły, bardzo symetryczne, tak aby kojarzyły się z prostotą i minimalizmem. Jak wspomniano wyżej, im prostszy projekt, tym mniej funduszy wymaga, by go zrealizować. Ponadto są to zwykle domy parterowe, z użytkowym poddaszem, dla rodzin większych, typowy dom dwupoziomowy, gdzie piętro zajmuje mniejszą powierzchnię. Stosuje się dach dwuspadowy, który również zaniża koszty budowy, ale także nadaje estetyki i doskonale komponuje się z resztą projektu. W niektórych projektach pojawiają się balkony, co zależy już od indywidualnego wyboru inwestora. Ponadto możemy zdecydować się na garaż, który w wyglądzie domu pełni funkcję dodatkowego pomieszczenia, co często sprawia wrażenie, iż dom jest większy, niż w rzeczywistości. W designie projektu typowego domu, stosuje się łagodną kolorystykę w postaci beżu, bieli lub łagodnych kremowych kolorów. Często, aby dodać „smaku” i nowoczesności, stosuje się panele zewnętrzne, wykonane z drewna, dla złamania kontrastu w kolorach ciemnego brązu. Są to pojedyncze aplikacje, które umieszcza się wokół okien. Dach jest w kolorze ciemnej, szarej dachówki. Okna i drzwi również w kolorze drewna, co tworzy spójną całość w ogólnym wyglądzie domu. Rzadko inwestuje się w ogrodzenie, które jest dodatkowym kosztem dla inwestora. Jednak jego brak można zastąpić zadbanym trawnikiem oraz ogrodem, w którym znajdą się liczne drzewa i kwiaty. Samą drogę do drzwi wejściowych, możemy wyróżnić poprzez położenie kostki brukowej lub specjalnych kafelek, które również dodają stylu i estetyki.

 

Typowy projekt domu jest doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na wykorzystaniu mniejszego budżetu. Zmniejszenie wydatków nie musi oznaczać gorszej jakości wykonania domu czy jałowości w jego wyglądzie. Wystarczy zastanowić się, w co zainwestować, tak aby koszty mogły zwrócić nam się w późniejszych latach, lub jakie warunki są dla nas koniecznie, a z których możemy zrezygnować na rzecz naszych funduszy. Zanim podejmiemy się budowy domu, szczegółowy kosztorys, to podstawa, aby finalnie spotkać się z naszym zadowoleniem i spokojnym życiem, nieobciążonym dużymi kredytami. Zatem jeśli planujesz wprowadzić swoją rodzinę do nowego domu, zacznij planować wydatki już dzisiaj! Do dzieła!

 

Sonia Adamkiewicz

Używamy cookies

Używamy plików cookies aby ułatwić Ci korzystanie z naszych stron www, do celów statystycznych oraz reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci Twojego urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zmienić ustawienia przeglądarki tak, aby zablokować zapisywanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.