Calpe – atrakcje, ciekawostki, co warto zobaczyć?

Planując wakacje, najczęściej za cel swoich podróży obieramy kraje ciepłe, tętniące życiem, pełne ciekawych miejsc do odkrycia. Jednym z nich jest Hiszpania – kraj kochany za słońce, piękne plaże i gościnność. Najpopularniejszymi miastami są tam między innymi Barcelona, Madryt, i Walencja.

Na uwagę zasługuje też Calpe, położone na wybrzeżu Costa Blanca. Liczy około 22 500 mieszkańców i niemal w połowie zamieszkiwane jest przed obcokrajowców – głównie Niemców i Brytyjczyków. To miejsce, do którego turyści wciąż powracają, a jego popularność rośnie. Co jest w nim tak wyjątkowego, że gdy odwiedzimy je raz, mamy ochotę wrócić?

Dla każdego coś dobrego!

Calpe oferuje wiele atrakcji turystycznych, wśród nich „Mały Gibraltar” – formację skalną Peñón de Ifach. Określenie „mały” niekoniecznie pasuje do wrażenia, jakie odniesiecie stojąc na szczycie. Wysokość 332 m n.p.m. robi wrażenie! Dziś wspinanie się na Peñón de Ifach stało się rekreacją. Natomiast w dawnych czasach ludzie korzystali z niego, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo. Ze szczytu widać było nadciągające statki pirackie. Umożliwiało to przygotowanie się na odparcie ataku. Wtedy dostanie się na Peñón de Ifach nie było łatwą sprawą. Obecnie, dzięki wydrążonemu w 1918 roku pięćdziesięciometrowemu tunelowi, wyprawa na Mały Gibraltar to niemal spacer.

Podziwianie przyrody umożliwia wycieczka do Parku Naturalnego Peñón de Ifach. Obszar ten liczy 42 hektary, jest najmniejszym hiszpańskim rezerwatem, znajdującym się pod całkowitą ochroną. Wśród wielu gatunków roślin, znajdziecie między innymi szałwię, tymianek i rozmaryn. Flora zaskakuje niesamowitą feerią zapachów. Będziecie zachwyceni! Na terenie Parku żyje około 300 gatunków zwierząt, m.in. kormorany i mewy. Ptaki tworzą tam tymczasowe lęgowiska, a rezerwat traktują jak przystanek przed lotem do Afryki.

Calpe jest idealnym miejscem dla fanów sportów wodnych. Dziesięć minut drogi od centrum znajdują się trzy porty, umożliwiające uprawianie takich aktywności jak różne odmiany surfingu, narty wodne, nurkowanie. Możesz skorzystać ze wszystkiego po trochu lub skupić się na tym sporcie, który interesuje Cię najbardziej.

Ci z Was, którzy marzą o wylegiwaniu się na pięknych plażach i godzinach poświęconych na opalaniu się i piciu drinków, poczują się w Calpe jak w raju. Okolica usiana jest plażami i małymi zatoczkami – idealnymi dla wybrednych plażowiczów. Swojej ulubionej szukać możesz pośród: Cala el Collao, Cala Gasparet, Cala la Manzanera, Playa Arenal-Bol oraz Cala del Morello.

Co warto zobaczyć w Calpe?

  • Museo de Historia y Arqueología (Muzeum Historii i Archeologii) – przede wszystkim dla zwiedzających, którzy chcą poznać historię miasta. Najstarsze dostępne eksponaty pochodzą z epoki brązu, wiele z nich z wykopalisk archeologicznych.
  • La Pobla Medieval d’ Ifac – to jedyne miejsce w Walencji, które nie zostało w pełni zbadane archeologiczne. Zapewne zachwyci Was jego „dzikość” oraz drzemiące tam tajemnice.
  • El Torreó de la Peça – położony w starej części miasta fragment okalających niegdyś całe Calpe murów miasta, pochodzących z XIV i XV wieku. Od 1997 roku w jego wnętrzu działa Muzeum Kolonializmu.
  • Pou Salat – mały wiejski domek pochodzący sprzed XVIII wieku. Co w nim niesamowitego? To, iż kiedyś był źródłem wody dla mieszkańców, a także wodopojem dla zwierząt.
  • Hala wystawowa „Ajuntament Vell” będąca częścią Galerii de Arte Contemporáneo. Pierwotny budynek został zburzony w 1923 roku. Ten, który powstał w jego miejscu, początkowo był Urzędem Miejskim, natomiast w latach 1926-1974 sądem. Niegdyś zawierał malutką kapliczkę, a w piwnicy tego budynku znajdowało się również więzienie.
  • Ermita de San Juan de la Cometa – pustelnia z przełomu XVII i XVIII wieku. 24 czerwca mają tam miejsce obchody Święta narodzin Jana Chrzciciela. Dzień ten celebrowany jest w wielu zakątkach Europy, natomiast najaktywniej w Hiszpanii.

Calpe to słoneczne i urokliwe miasteczko, w którym bardzo łatwo można znaleźć nieruchomość na wynajem. Bardzo sprawnie działa tu informacja turystyczna, a miejsc do zwiedzania jest całe mnóstwo. Wybierając Calpe za cel swojej podróży, raczej nie poczujecie się zawiedzeni.