Dlaczego warto inwestować w Polsce?

Czy Polska to dobre miejsce do inwestowania? Na jakie korzyści może liczyć inwestor lokując swój kapitał w Polsce? Prezentujemy najważniejsze korzyści inwestowania pieniędzy na polskim rynku.

Inwestorzy zagraniczni w Polsce

Klimat inwestycyjny w Polsce już od wielu lat jest bardzo sprzyjający dla zagranicznych inwestorów. Obecnie spory polityczne znacząco wpłynęły na obniżenie stabilności politycznej kraju. Jednakże korzyści ekonomiczne wynikające z inwestowania w Polsce w dalszym ciągu mają największe znaczenie. W porównaniu z innymi krajami europejskimi Polska to w dalszym ciągu jeden z bardziej atrakcyjnych rynków do inwestowania. Inwestorzy podkreślają przede wszystkim wielkość rynku oraz kompetentne kadry.

Zalety inwestowania w Polsce

  1. Duży rynek zbytu

Polska to 38-milionowy rynek zbytu, co stawia nas na bardzo wysokiej pozycji wśród krajów UE. Duży rynek zbytu, to niewątpliwe ważna zachęta dla inwestora, który dzięki temu zapewnia sobie liczne grono potencjalnych klientów.

2. Lokalizacja

Centralne położenie naszego kraju przynosi duże korzyści logistyczne. Położenie Polski na przecięciu wielu szlaków komunikacyjnych sprawia, że nasza lokalizacja stanowi dobrą bazę dla dalszego eksportowania towarów. Polska

3. Kompetentne kadry

Polski rynek słynie z wykwalifikowanej kadry pracowników. Wysokie kompetencje polskich inżynierów, programistów, informatyków, naukowców czy ekonomistów zachęcają coraz to większa liczbę firm z sektora Research & Development do rozwijania swojej działalności właśnie w Polsce.

Ogromnym atutem jest także duża baza fachowców, którzy dali się poznać w krajach UE jako solidni i fachowi pracownicy.

Na atrakcyjność polskich kadr ma także wpływ płaca godzinowa, która jest niewątpliwie dużo niższa, niż w przypadku krajów Europy Zachodniej.

4. Wysokie tempo rozwoju

Polska gospodarka dużo lepiej poradziła sobie z kryzysem gospodarczym, niż niejeden kraj Europy Zachodniej. Prognozy gospodarcze potwierdzają, iż do roku 2020 tempo wzrostu gospodarczego w Polsce będzie na poziomie 3,5 % – 3,9%.

5. Zachęty inwestycyjne

Polska oferuje zagranicznym inwestorom bardzo korzystne warunki inwestowania. Bardzo popularną formą inwestowania kapitału jest ulokowanie firmy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej, w której przedsiębiorca może liczyć na preferencyjne warunki prowadzenia działalności m.in. ulgi podatkowe, ułatwienia w zatrudnianiu pracowników czy pomoc w przygotowaniu terenów inwestycyjnych.

Dobre miejsce dla globalnych korporacji

Globalne korporacje w dalszym ciągu będą prowadziły swoją działalność w Polsce – co więcej prognozuje się dalszy rozwój ich działalności w Polsce. Wynika to z faktu, iż nasz kraj oferuje bardzo sprzyjające warunki inwestycyjne dla globalnych korporacji. Dla wielu z nich, Polska jest swoistym rajem podatkowym. Podatek CIT wynosi w Polsce 19% i jest relatywnie niższy, niż podatki w innych krajach europejskich. Aby przeciwdziałać różnym praktykom globalnych korporacji  związanych z unikaniem płacenia podatków, Komisja Europejska przedstawiła w styczniu 2016 r. pakiet propozycji, które mają zmusić korporacje do płacenia podatków w kraju, w którym prowadzą działalność i w którym uzyskują przychód. Nawet jeżeli zaproponowane przez KE regulacje wejdą w życie, Polska nie musi się obawiać o odpływ zagranicznych inwestorów, dzięki niskiej stawce podatkowej.