Energooszczędne oświetlenie w domu

Aktualnie na rynku oferowany jest szeroki wachlarz energooszczędnych źródeł światła. Każde z nich ma swoją funkcję, dlatego warto zapoznać się z ich szczegółowymi opisami, zanim zdecydujemy się na zakup. Poza wyborem odpowiednich żarówek, należy również przestrzegać zasad związanych z ich użytkowaniem. Dobre nawyki pozwolą oszczędzić zarówno pieniądze, jak i nasze środowisko.

Lampy do domu

Na rynku dostępna jest ogromna ilość lamp, które ogromnie różnią się między sobą kształtem, zastosowaniem oraz designem.

Lampy możemy podzielić ze względu na miejsce, w którym są umieszczane oraz sposób montażu. W ten sposób wyróżnić możemy lampy:

 • Stojące
 • Wiszące
 • Ścienne
 • Na szynach
 • Reflektory punktowe

Lampy dzielimy także ze względu na materiał z jakiego są wykonane:

 • Metalowe
 • Drewniane
 • Szklane
 • Ceramiczne
 • Gipsowe
 • Kryształowe
 • Mieszane

Zazwyczaj w pomieszczeniach mieszane są różne typy lamp, które pełnią odmienne funkcje. Przy zakupie należy pamiętać, aby wybierać takie oprawy, które nie będą zabierać światła. Bardzo istotną rzeczą jest również dobranie odpowiednich rodzajów żarówek, które mogą zapewnić nam spore oszczędności. Żarówki, jakie mamy dostępne na rynku to między innymi halogeny, żarówki LED i świetlówki kompaktowe.

Jak wybrać energooszczędne oświetlenie?

Aby zaoszczędzić na oświetleniu mieszkania lub domu należy zadbać o  energooszczędne lampy. Istotnym jest, aby dostosować rodzaj oświetlenia do miejsca, w którym je stosujemy. Przykładowo w przedpokoju lub łazience najlepiej sprawdzą się halogenowe żarówki. W takich miejscach przebywamy krótko, a halogeny nie są wrażliwe na częste włączanie i wyłączanie. W każdym miejscu w mieszkaniu, gdzie światło będzie zapalone dłużej niż przez godzinę, warto zastosować świetlówki. W dużych pomieszczeniach dobrze jest umieścić więcej źródeł światła, aby oświetlać poszczególne miejsca, zależnie od potrzeby. W takim przypadku trzeba pamiętać, aby lampy, których nie potrzebujemy, były wyłączone. Niesamowicie istotne jest dbanie o czystość abażurów. Kurz zabiera światło, a przez to mieszkańcy często zapalają dodatkowe lampy i tracona jest niepotrzebnie duża ilość energii. Energooszczędne źródła światła, takie jak świetlówki kompaktowe i żarówki halogenowe pomagają zaoszczędzić nawet do 80% energii. Jeszcze bardziej energooszczędne są oświetlenia typu LED.

Czy oświetlenie LED się opłaca?

Na dowód, że oświetlenie LED się opłaca, można znaleźć mnóstwo zestawień. Zakładając, że żarówki zapalane są na 5 godzin w ciągu dnia, a cena jednej kilowatogodziny to 50 groszy, łatwo można wyliczyć, że przy użyciu tradycyjnej żarówki, dziennie zużywa się energię o wartości 1,20 złotego. Żarówki typu LED zużywają natomiast dziennie 32 grosze. Większe wrażenie robi porównanie roczne, które mówi, że w przypadku żarówek tradycyjnych, roczne pochłonięcie prądu ma wartość 438 złotych, natomiast oświetlenie LED rocznie kosztuje jedynie 116 złotych. Cena pojedynczej żarówki LED jest z pewnością wyższa niż cena zwykłej żarówki, jednak koszty szybko się zwracają.

27