Indywidualny program ochrony ubezpieczeniowej

Większość naszego życia trzymamy się kurczowo przekonania, że jesteśmy nieśmiertelni. Wszystkie wypadki, katastrofy i choroby spotykają innych, ale nie nas – my żyjemy jak gdyby z boku tych wszystkich nieszczęść. Niestety zwykle to przekonanie jest weryfikowane w momencie, gdy przestajemy być obserwatorami, a stajemy się uczestnikami tragedii. Jeśli w takim momencie nie mamy ubezpieczenia, może okazać się że jest za późno na jakiekolwiek naprawienie tego błędu. Jeśli interesujesz się tematem ubezpieczeń to poniżej znajdziesz szczegółowe ujęcie tematu.

 

Czy warto się ubezpieczać?

Ubezpieczenie jest formą inwestycji i jak każda inwestycja przynosi zyski dopiero w przyszłości. W tym przypadku nasza inwestycja przyniesie nam zyski w momencie w którym najbardziej będziemy ich potrzebowali. Największym powodem dla którego warto się ubezpieczać pozostają nasi najbliżsi. W końcu gdy my padniemy ofiarą wypadku, to oni będą się nami zajmować, pomagać dojść do siebie i opłacać rehabilitację, gdy nie będziemy mieli wykupionego ubezpieczenia. Często taka rehabilitacja czy dłuższy pobyt w szpitalu może być obciążeniem finansowym, którego nie zniesie nasz budżet domowy. W takim wypadu nasi bliscy będą cierpieć z powodu naszej nieodpowiedzialności nie tylko emocjonalnie, ale także finansowo. Czynniki, które przemawiają za wykupieniem ubezpieczenia są następujące:

  • Rodzina – w chwili wypadku ubezpieczyciel zapewni naszym bliskim niezbędne środki zarówno do życia, jak i do pomocy nam w powrocie do zdrowia lub przygotowaniu pogrzebu.
  • Praca – wypadek po którym będziemy musieli się poddać przymusowej i długoletniej rehabilitacji może zmusić nas do porzucenia dotychczasowej pracy. W takim wypadku gdy stracimy pracę, źródło dochodów, a zyskamy dodatkowy olbrzymi wydatek jaki jest rehabilitacja. Bez ubezpieczenia sami nie będziemy w stanie powrócić do zdrowia.
  • Odpowiedzialność – o ile sami często możemy postępować lekkomyślnie i ryzykować swoje własne życie i zdrowie, o tyle nie powinniśmy narażać swoich bliskich na skutki takich zachowań.
  • Zwrot – a czasem nawet zysk. Realistycznie rzecz biorąc przez okres swojego życia nie raz będziemy mieli okazję odzyskać pieniądze wpłacone na ubezpieczenie, a może zdarzyć się nawet tak, że zyskamy więcej pieniędzy niż wpłaciliśmy. Zatem z przyczyn czysto ekonomicznych ubezpieczenie pozostaje dobrą inwestycją.

 

Co to jest indywidualny program ubezpieczeniowy?

Rynek ubezpieczeń jest bogaty nie tylko w dziesiątki ofert, ale także w dziesiątki firm, które oferują nam swoje usługi. W dobie wszechobecnych ubezpieczeń obowiązkowych istnieje także ogromny wachlarz ubezpieczeń dodatkowych. Firmy, które zajmują się ubezpieczeniami dostrzegły problem jaki stanowi dysproporcja między ogromnym asortymentem oferowanym przez te firmy, a czasem klientów, który jest zbyt ograniczony by się z nimi wszystkimi dokładnie zapoznać. Aby uniknąć tego, że połowa ofert będzie omijanych przez klientów ze względu na przykry i czasochłonny obowiązek dokładnego przestudiowania całych umów wymyślono indywidualny program ubezpieczeniowy.

Zwykle taki program jest oparty o ubezpieczenie na życie do którego często możemy dołączyć ochronę życia swoich dzieci zupełnie gratis. Dodatkowo przedstawiamy swoje potrzeby agentowi danego ubezpieczyciela i wspólnie sporządzamy  jedną umowę w ramach której mamy ujęte wszystkie ubezpieczenia dodatkowe na których nam zależy. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzamy mnóstwo czasu na poznawaniu poszczególnych ofert i nie musimy przebierać między ubezpieczeniami, które swoim zakresem obejmują rzeczy zupełnie dla nas nieistotne albo nie obejmują wszystkich istotnych. Wybierając taki program warto porównać konkurencyjne oferty nim podejmiemy ostateczną decyzję, by wybrać tę najbardziej korzystną.

 

Co warto ubezpieczyć?

Najlepszą opcją byłoby ubezpieczyć wszystko i od wszystkich możliwych wypadków. Niestety takie rozwiązanie jest zdecydowanie zbyt drogie by było opłacalne. Istnieją jednak rzeczy, których ubezpieczenie jest nie tylko przydatne, ale nawet wręcz konieczne i to na nich powinniśmy się skupić, a są to m.in.:

  • Zdrowie i życie – oprócz podstawowego ubezpieczenia zwykle możemy skorzystać z dodatkowych pakietów ubezpieczeń zdrowotnych. Dopiero takie kompleksowe ubezpieczenie naszego najcenniejszego skarbu jest wyrazem docenienia i rozsądku.
  • Mieszkanie – zwykle mieszkanie lub dom są największymi inwestycjami naszego życia. Niejednokrotnie w celu nabycia nieruchomości zaciągamy kredyty hipoteczne, które wiążą nas na całe dekady. Jeśli, więc nie ubezpieczymy odpowiednio swojej największej inwestycji, to jeden przykry wypadek może skreśli pracę całego życia. Warto, więc zwrócić uwagę, że jeśli chcemy rzeczywiście pracą własnych rąk wybudować dom, to ubezpieczenie nie jest dodatkiem, a koniecznością.
  • Samochód – oprócz obowiązkowego OC, każdy rozważny kierowca powinien zadbać o wykup także AC. Wśród większości kierowców panuje powszechne przekonanie, że jeżdżą doskonale, a w wypadkach mogą być tylko ofiarami. Niestety, życie udowadnia, że jest inaczej. Rutyna, zmęczenie, brak snu lub po prostu zasłabnięcie mogą sprawić, że to właśnie my staniemy się sprawcami wypadku. Jeśli skończy się na uszkodzeniu karoserii, to będziemy mieli szczęście. Jednak nawet takie uszkodzenie karoserii może kosztować nas poważne kwoty, więc właśnie w takich sytuacjach przychodzi nam z pomocą AC. Na rynku istnieje wiele polis, które do AC dołączają ubezpieczenie przed kradzieżą, które bywa równie ważne jak samo AC.
  • Istotne narzędzia – niezależnie od tego, czy mówimy o narzędziach służących do pracy, czy realizowania pasji powinniśmy pomyśleć o tym, co jest nam niezbędne do życia. Jeśli pracujemy na tablecie, a dużo podróżujemy warto pomyśleć o ubezpieczeniu takiego urządzenia, a jeśli naszą pasją jest jazda na rowerze to warto ubezpieczyć właśnie rower. Takie podejście sprawi, że nie będziemy musieli się martwić o przyszłość, bo niezależnie od wypadku będziemy mieli zapewnione ubezpieczenie na wszystkie istotne w swoim życiu rzeczy.

Warto zwrócić uwagę na powyższą listę, ponieważ w niej znajdują się wszystkie najcenniejsze w naszym życiu rzeczy. Po pierwsze zdrowie i rodzina, bo są to wartości bezcenne. Po drugie samochód i mieszkanie, bo są to najdroższe i niesamowicie istotne dla naszego życia elementy. A po trzecie wszystko to co jest nam niezbędne do realizowania swojej pracy i pasji. Taki kokon ochronny, którym otaczamy nasze życie gwarantuje, że po każdym wypadku będziemy mogli wylądować jak kot na czterech łapach.

 

Edwin Harmata