Inteligentne rozwiązania dla domu

Rozpatrując swój budżet domowy na pewno nie raz zastanawiałeś się jak, nie decydując się na życie w spartańskich warunkach, zaoszczędzić nieco pieniędzy. Oczywiście żeby cokolwiek zaoszczędzić musisz zdać sobie sprawę z tego co pochłania twój budżet i w jakim stopniu. Gdybyś mógł rozliczyć swój dom z każdego mililitra wody i każdej miliamperogodziny, to spokojnie sam znalazłbyś oszczędne rozwiązania bez jakiejkolwiek pomocy czy poradników. A co gdybym powiedział ci, że jest to możliwe? A co gdybym powiedział ci, że możesz kontrolować swój dom w każdym nawet najmniejszym aspekcie? Jeśli chcesz poznać sposoby na maksymalnie oszczędne rozwiązania w Twoim domu, to zapraszam do dalszej lektury artykułu.

 

Inteligentny dom – oszczędności

Życie w czasach niesamowicie szybkiego postępu technologicznego XXIw. niewątpliwie ma swoje zalety. Jedną z takich zalet jest możliwość skorzystania z opcji „inteligentnego domu”. Na rynku istnieje wiele sprawdzonych firm, które oferują tego typu instalacje za niewygórowane ceny. Inteligentny dom to zintegrowany system czujników i detektorów, które są połączone z elementami wykonawczymi takimi jak siłowniki okien, drzwi, silniczki rolet, oświetlenie czy klimatyzacja. Automatyka domowa pozwala nam za pomocą jednego kliknięcia na smartphonie czy panelu stacjonarnym zgasić światło w całym domu, zamknąć bramę na podjeździe czy zasunąć rolety we wszystkich oknach mieszkania. Co taki gadżet może mieć wspólnego z oszczędnościami? Bardzo wiele. Po pierwsze umożliwia nam monitorowanie wydatków energii elektrycznej. Bardziej złożone systemy wychodzą poza mierzenie wydatków energii w danym pomieszczeniu i wskazują nam ile energii elektrycznej zużywa konkretne urządzenie. Dzięki czytelnym wykresom na których możemy odczytać tego typu pomiary jesteśmy w stanie wyeliminować lub znacznie ograniczyć zbędne zużycie energii elektrycznej, co w kilka lat pozwoli nam na zaoszczędzenie równowartości samej instalacji inteligentnego budynku.

 

Oszczędzanie wody w domu

Niestety, sama instalacja inteligentnego domu nie pozwoli nam zmaksymalizować oszczędności. Oprócz monitorowania energii elektrycznej, musimy także pomyśleć o gospodarce wodnej w swoim domu. Tutaj sytuacja nie jest już taka prosta jak w wypadku energii elektrycznej. Żeby zaoszczędzić wodę musimy przygotować się na większą rewolucję w naszym mieszkaniu, dlatego poniższe sposoby na oszczędzanie wody będą uszeregowane od tych najprostszych i wymagających najmniejszego nakładu finansowego do największego.

  • Oszczędne nawyki – są na pewno najprostszym i najtańszym sposobem na wygenerowanie oszczędności. Każdy z nas zna podstawowe sposoby na oszczędzanie wody takie jak: unikanie zmywania pod bieżącą wodą czy napełnianie wanny do pełna. Jednak prócz oczywistych oszczędności ten sposób ma też swoją wadę – nic nie poradzi na przeciekającą spłuczkę i kapiący kran, które mogą marnować do 30m3 wody dziennie.
  • Wodooszczędne baterie i spłuczki – ich instalacja nie jest jeszcze ogromnym wydatkiem, a na pewno spowoduje, że zainwestowane w nie pieniądze szybko się zwrócą. Oczywiście koniecznym tutaj warunkiem jest rozwiązanie problemu nieszczelności i kapania. Musimy zadbać żeby nasza nowa wodooszczędna instalacja była szczelna, a dzięki temu efektywna.
  • Wodooszczędny sprzęt – tutaj najistotniejszym urządzeniem jest zmywarka. Jeszcze kilkanaście lat temu kojarzyła się nam z ekstrawagancją i wyznacznikiem luksusu. Dziś jest to po prostu rozwiązanie oszczędnościowe, które pozwala nam na zaoszczędzenie cennych litrów wody przy każdym jednym zmywaniu. Kolejnym niezwykle ważnym urządzeniem jest inwestycja w nowoczesną pralkę. Jeśli dokonamy rozważnego zakupu pralki, to będziemy mogli maksymalnie wykorzystać każdy litr wody, a skorzysta na tym nie tylko nasz portfel, ale także ubrania.
  • Instalacja dualna – to już jest zdecydowanie poważniejsza decyzja, która wiąże się z wyższymi kosztami, ale zważywszy na fakt, że wyższa cena daje wyższą jakość, możemy być pewni że i oszczędności będą o wiele większe. Taka instalacja opiera się na dwukrotnym wykorzystaniu wody. W końcu woda w spłuczce nie musi być krystalicznie czysta i świeża jak woda do picia. Dzięki tej instalacji woda wykorzystana podczas mycia rąk, czy kąpieli może być wykorzystana przy spłukiwaniu wody, co pozwala zaoszczędzić 6-8l wody na każdym spłukaniu.
  • Woda szara – jest wytwarzana dzięki o krok bardziej rozbudowanemu systemowi instalacji dualnej, do której dodawane są filtry, które oczyszczają wodę z instalacji dualnej. Woda , która przeszła przez szereg specjalistycznych filtrów może być wykorzystana do sprzątania czy mycia samochodu.
  • Deszczówka – jest najlepszym i najbardziej efektywnym sposobem oszczędzania na wodzie, jednak jej koszt jest analogiczny do przyszłych oszczędności. Instalacja deszczowa może zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na wodę poza celami spożywczymi. Ten rodzaj oszczędnej gospodarki wodnej pozwala zaoszczędzić całe tysiące litrów wody, a dłuższej perspektywie całe tysiące złotych wydatków na wodę.

Sposobów na oszczędzanie wody jest wiele, a skoro nawet zwykłe uszczelnienie kranów i spłuczek pozwala na zaoszczędzenie 30m3 to znaczy, że każdy znajdzie sposób dostosowany do zasobności portfela. Kluczem do wygenerowania oszczędności jest zwrócenie uwagi na problem marnowania, a następnie podjęcie działań zgodnie z budżetem i dłuższą perspektywą czasową.

 

Sposoby oszczędzania energii elektrycznej w domu

Skoro już wiemy w jaki sposób możemy monitorować energię elektryczną domu poprzez zastosowanie instalacji inteligentnej, to nic nie stoi na przeszkodzie żeby wprowadzi rozwiązania oszczędnościowe.  Żeby zoptymalizować wykorzystanie prądu w swoim domu trzeba myśleć kompleksowo o całym budynku, a zarządzać każdym poszczególnym modułem szczegółowo. Mimo tego, że nasz dom zużywa jedną pulę energii elektrycznej i płacimy za nią jeden rachunek to musimy rozbić naszą gospodarkę elektryczną na poszczególne segmenty w których moglibyśmy wprowadzić rozwiązania oszczędne bez uszczerbku na wygodzie życia.

  • Oświetlenie – w inteligentnym domu oszczędzanie na oświetleniu nie jest trudne. Wystarczy zastosować energooszczędne oświetlenie czułe na ruch i żarówki typu LED, które nie dość że pozwolą nam uniknąć marnowania energii na oświetlanie pomieszczeń w których nikogo nie ma, ale także zmniejszyć koszt samego oświetlenia ze względu na korzystanie z energooszczędnych żarówek.
  • Ogrzewanie – dzięki systemowi termometrów, które są połączone z systemem grzewczym domu możemy pozwolić sobie na kontrolowanie temperatury bardzo dokładnie. Żeby jednak oszczędzić nieco pieniędzy możemy pomyśleć o osobnej regulacji temperatury dla poszczególnych pomieszczeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będziemy musieli ogrzewać całego budynku, gdy w jednym z pokojów temperatura spadnie. Dodatkowo możemy wygenerować oszczędności gdy zaprogramujemy system tak, żeby w pierwszej kolejności uchylał okna nim włączy klimatyzację w upalny dzień lub je zamykał gdy będzie zbliżał się deszcz. Nie dość, że po powrocie z pracy w mieszkaniu będzie taka temperatura jakiej sobie życzymy, to jeszcze będziemy mogli cieszyć się z oszczędności.
  • Pozostałe urządzenia elektryczne – ostatnim rozwiązaniem energooszczędnym jaki możemy wprowadzić do swojego domu poprzez inteligentną instalację jest rezygnacja ze zbędnego marnowania energii elektrycznej przez urządzenia RTV i AGD z których korzystamy na co dzień. Czy będzie to telewizor, którego chronicznie zapominamy wyłączyć czy też komputer, który zawsze jest włączony, dzięki systemowi monitorowania energii będziemy mogli nie tylko podjąć decyzję o ograniczeniu zużycia energii, ale także zaprogramować system tak żeby odcinał dopływ prądu do konkretnych urządzeń np.: po godzinie 23 gdy zamierzamy pójść spać. Takie rozwiązanie gwarantuje, że nawet jak zapomnimy wyłączyć telewizor to energia nie będzie marnowana.

Współczesne rozwiązania techniczne umożliwiają nam zaoszczędzenie prądu i wody z matematyczną precyzją wyłączając oświetlenie gdy tylko postawimy krok poza progiem mieszkania lub też zaoszczędzenie prądu poprzez kilkakrotne wykorzystanie wody deszczowej. Wprowadzenie takich rozwiązań w życie jest dużym jednorazowym wydatkiem, jednak gdy myślimy przyszłościowo stanowi wspaniały sposób na to, aby nie tylko korzystać z przyszłych oszczędności, ale także zostawić swoim potomkom w spadku dom z którego będą zadowoleni.

 

Edwin Harmata