Jak inwestować małe kwoty?

Inwestowanie ma to do siebie, że jest obciążone pewną stopą ryzyka. Im większe pieniądze tym większe ryzyko i im większy zysk jest możliwy tym większe jest ryzyko straty. Jeśli jednak zdajesz sobie sprawę z powyższych danych i jesteś gotów na to by takie ryzyko podjąć, to poniżej znajdziesz garść cennych wskazówek, które pozwolą Ci rozsądnie zainwestować niewielkie kwoty.

 

Jak inwestować małe kwoty pieniędzy?

Małe kwoty pieniędzy zwykle są efektem naszej oszczędności i powstrzymywania się przed wydaniem ich na rzeczy zupełnie nieistotne dla naszej przyszłości. Pojawiają się na naszym koncie dzięki naszym wyrzeczeniom, więc nie chcielibyśmy aby się marnowały i powoli traciły na wartości na wskutek inflacji. Najlepszym rozwiązaniem jest inwestowanie. Jednak inwestując niewielką kwotę nie możemy oczekiwać wielkich zysków. Należy na samym początku nastawić się na niewielki, lecz sukcesywny zysk i dopiero z takim nastawieniem zainwestować pieniądze. Żeby nasza inwestycja była udana musimy zadbać by była:

  • Dobra – czyli taka w której zyskać możemy dużo, a stracić mało. W kontekście małych kwot jest to o tyle istotne, że roczny zysk rzędu kilkuset złotych może przepaść w jednej chwili i cała sukcesywna praca może przepaść. Dlatego należy uważać aby nie popaść w rutynę i inwestować tylko w naprawdę dobre inwestycje.
  • Długoterminowa – przekonanie, że istnieją inwestycje, które pozwalają nam zostać milionerem w przeciągu roku począwszy od zainwestowania 200zł należy włożyć między bajki. Jeśli rzeczywiście chcemy poczuć jakikolwiek wpływ naszych inwestycji małych kwot, to musimy liczyć się z tym, że owoce naszej pracy będą długo dojrzewały.
  • Sprawdzona – gdy zaczynamy przygodę z inwestowaniem należy być bardzo ostrożnym i nie wolno inwestować bez gruntownej wiedzy na temat rynku lub obiektu w który inwestujemy. Na początku nim zdobędziemy taką wiedzę można inwestować w sprawdzone i pewne opcje, które mimo tego, że nie zapewnią nam wielkich zysków, nie narażą nas również na straty.

 

W co można inwestować małe kwoty?

Opcji, które pojawiają się przed nami gdy wyciągamy portfel jest tysiące. Jeśli uwzględnimy fakt, że inwestycją jest przeznaczenie pieniędzy w celu otrzymania zysku w przyszłości to zauważymy, że inwestycją jest zarówno kupienie akcji jak i ukończenie studiów, ukończenie kursu zawodowego czy nawet kupno książki, która pozwoli nam na wyższe zarobki. W kwestii inwestowania bardziej wąsko rozumianego możemy wyróżnić następujące inwestycje:

  • Pożyczki społecznościowe – takie pożyczki zwykle zawiera się na dany procent i ich spłatę rozkłada się na raty. Im więcej inwestujemy tym więcej możemy zyskać przy takiej samej stopie procentowej. Warto jednak inwestować małe kwoty w wiele drobnych pożyczek, bo dzięki takiemu zabiegowi mamy większe szanse na uniknięcie oszustów, którzy mogą nie być skorzy do spłaty długu. Łatwiej nam będzie pogodzić się ze stratą 50 zł niż 1000zł.
  • Waluty – jeżeli interesujemy się inwestowaniem i mamy pojęcie nie tylko o rynku walut, ale także o polityce, to możemy inwestować w rynek związany z walutami (Forex). Kupno danej waluty, która za rok prawdopodobnie będzie miała o wiele wyższą wartość może być strzałem w dziesiątkę. Może także być totalną porażką. Tutaj nie ma recepty na zwycięstwo, więc trzeba liczyć się ze stratą, a inwestować tylko po dogłębnym zapoznaniu się z tematem.
  • Konto oszczędnościowe – pozwala na znikomy, ale pewny zysk. Zwykle jednak wiąże się z licznymi ograniczeniami, więc na taką opcję powinny decydować się osoby, które nie mają ani czasu ani ochoty na to by się interesować rynkami i zasadami inwestowania, a zależy im na zysku – choćby minimalnym. Konto oszczędnościowe w tym wypadku jest taką świnką-skarbonką, która dodaje od siebie grosze jak jej nie rozbijamy przez dłuższy czas.
  • Plan systematycznego oszczędzania – czyli usługa oferowana przez banki, która działa według prostej zasady. Pobiera z twojego konta stałą kwotę co miesiąc, a następnie przekazuje ją w ręce specjalistów od obrotów pieniędzmi. Minusem tego rozwiązania jest obowiązek długoterminowego zobowiązania się wobec banku. Jeśli jednak chcesz widzieć sukcesywne wzrosty na swoim koncie, a w ogóle nie zajmować się tematem inwestycji warto zapytać w swoim banku o podobne rozwiązanie.
  • Fundusze inwestycyjne – jest to rozwiązanie działające podobnie do powyższego, ale tutaj większa odpowiedzialność spoczywa na inwestorze. Specjaliści, którzy będą inwestowali nasze pieniądze nie robią tego z pewnym zyskiem. Mamy szansę tak samo na zysk, jak i na stratę, więc należy podchodzić do tego typu inwestycji bardzo ostrożnie. Ponadto każdy fundusz inwestycyjny pobiera opłaty od swoich usług, więc pomimo tego, że zysk pewny nie jest, to jednak cena jest jak najbardziej pewna i namacalna.
  • Giełda – ostatni i najbardziej ryzykowny sposób inwestowania pieniędzy. Ruchy na giełdzie zwykle są gwałtowne, a amplituda zmian bywa bardzo duża. Jeśli więc chcemy się zdecydować na inwestycje na giełdzie warto zapoznać się dogłębnie z tematem i pogodzić z możliwością strat, a nawet przejścia na debet. Wiadomo jednak, że największe ryzyko wiąże się również z możliwością największego zysku, więc jeśli chcesz wbrew zdrowemu rozsądkowi zainwestować w taki sposób by się szybko wzbogacić to może to być najlepsza opcja.

 

Inwestycja w siebie

Niezależnie od tego ile w życiu zarobisz i przepracujesz jedno jest pewne – sam jesteś swoją ostateczną inwestycją. To Ty masz cieszyć się pieniędzmi, które chcesz zarobić, to Twoja rodzina ma mieszkać w okazałej willi i to Ty masz być szczęśliwy. Zatem niezależnie od tego w którym kierunku decydujesz się inwestować, musisz pamiętać o sobie. Aby Twoja inwestycja była pewna, powinieneś regularnie inwestować w siebie. To kapitał, który mimo tego że nie zawsze zwróci się w postaci finansowej, to na zawsze będzie pozwalał Ci czerpać korzyści. Wykształcenie, mądrość i zdrowie to inwestycje, które są warte każdej sumy, więc pamiętaj, że pieniądze nie są celem, a środkiem do celu, a Twoim zadaniem jest zadbanie o to abyś miał cel, któremu te pieniądze mogłyby służyć.