Inwestycja w srebro

Srebro służyło człowiekowi od starożytności. Wykonywano z niego ozdoby jubilerskie i przedmioty codziennego użytku, było wykorzystywane w charakterze waluty, a z czasem, dzięki swoim szczególnym właściwościom, znalazło również zastosowanie w medycynie i elektrotechnice. Dzisiaj ten metal szlachetny wydaje się być bardzo niedoceniany. Przez długie lata nie interesowali się nim także inwestorzy, którzy zdecydowanie chętniej lokowali swoje oszczędności w złocie. Ta tendencja sprawiła, że rynek srebra jest nie tylko zdecydowanie mniejszy, ale również mniej przewidywalny i – co za tym idzie – bardziej atrakcyjny dla lubiących ryzyko graczy.

Czy warto inwestować w srebro?

 

W dobie coraz bardziej niepewnej koniunktury na światowych rynkach, popyt na srebro i inne metale wartościowe zdecydowanie rośnie – największe gospodarki świata, ze słabnącymi Chinami na czele, w obawie przed kolejną falą recesji decydują się na zwiększanie swoich rezerw. Coraz powszechniejszą praktyką, na której wprowadzenie zdecydowały się już niektóre stany USA, staje się także umożliwianie dokonywania płatności nie tylko walutą, ale również złotymi i srebrnymi monetami. A czasy na inwestowanie w ten kruszec są bardzo dobre – na jego bardzo niską cenę (średnio poniżej 20$ za uncję) wpływa także cena ropy naftowej, niezbędnej w procesie produkcji tego kruszcu. Srebro jest ponadto odporne na wpływ inflacji, a zyski, przy umiejętnej strategii inwestowania, mogą przewyższyć te, które możemy osiągnąć inwestując w inne metale szlachetne.

Prognozy rynku srebra

Według raportu World Silver Survey 2015 rok 2014 był jednym z najlepszych pod względem inwestycji w srebro od 1990 roku, a popyt na ten metal wyniósł 1,07 mld. uncji. Znacząco wzrosło zainteresowanie biżuterią z tego kruszcu, a jego przemysłowe wykorzystanie utrzymało się na bardzo wysokim poziomie, wynoszącym ponad 50% całkowitej podaży srebra. Zainteresowanie sztabkami oraz srebrnymi monetami jest tak duże, że mennice już teraz mają problemy z realizacją zamówień. Dopóki pamięć ostatniego kryzysu jest żywa, możemy być pewni utrzymania tej koniunktury na podobnym poziomie. Należy jednak zwrócić uwagę na niestabilność cen tego kruszcu. Wpływ na jego wartość ma nie tylko koniunktura gospodarcza, ale także inflacja oraz ceny ropy naftowej.

Srebro czy złoto – co się bardziej opłaca

Kiedyś relacja ceny złota do srebra wynosiła 16:1, co miało odzwierciedlać stosunek ilości złóż tych metali w przyrodzie. Dzisiaj często przewyższa 40:1. Wartość srebra jest więc znacznie niedoszacowana, co, przy obraniu dobrej strategii inwestycyjnej, umożliwia osiąganie sporych zysków. Za inwestycjami w srebro przemawia sporo argumentów:

  • Niestabilność cen – dzięki niej srebro ma tendencje do gwałtownego wzrostu wartości.
  • Wysoka stopa zwrotu – w ostatnim czasie stopa zwrotu srebra przerosła stopę zwrotu złota.
  • Niższa wartość – dzięki okazyjnej cenie w srebro może inwestować praktycznie każdy. Jest więc ono jednym z najbardziej dostępnych środków inwestycyjnych.
  • Wykorzystanie srebra jako waluty – przez tysiące lat srebro wykorzystywane było jako środek płatniczy. Dzisiaj coraz częściej mówi się o powrocie pieniędzy przedstawiających realną wartość w kruszcu.
  • Różne formy inwestycji – możemy inwestować w srebrne sztabki i monety, ale także w certyfikaty poświadczające posiadanie przez nas konkretnej ilości kruszcu w skarbcu banku. Każdy może dobrać strategię inwestowania do swoich potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych.

 

Paweł Łaniewski