Inwestycja w złoto

Inwestujemy swoje pieniądze w różny sposób. Możemy je także zainwestować w złoto. Czy jest to opłacalne? Jakie jest ryzyko straty, a jakie zysku? Wszelakie odpowiedzi zamieszczone są poniżej.

Czy warto inwestować w złoto?

Po aferze z Amber Gold wiele ludzi może mieć wątpliwości co do inwestowania w złoto. Jeśli jednak postanowimy sami zająć się tą kwestią profesjonalnie, nie grozi nam utrata środków, gdyż na przestrzeni lat złoto trzyma swoją cenę. Kruszec ten jest podstawą systemu pieniężnego na świecie, choć teraz częściej już operuje się walutami. Pieniądze jednak mają swoją tendencję do zmiany kursów i przeliczników, a złoto praktycznie zawsze ma swoją wartość. Przy zmianach systemu monetarnego w naszym kraju mogliśmy zaobserwować jak banknoty o nominale miliona stają się podpałką do pieca, a złoto wciąż było w cenie. Inwestowanie w złoto jest dość proste, w porównaniu z inwestycjami na giełdzie. W zasadzie obserwujemy jeden wykres i kiedy osiągnie niską wartość wtedy możemy kupować złoto.

Jak inwestować w złoto?

Wszystko zależy od zasobności naszego portfela. Odradzane jest inwestowanie w biżuterię i monety okolicznościowe, gdyż one mają większą wartość kolekcjonerską, a wartość złota w ich zawartości jest na ogół dużo niższa. Najlepiej inwestować w monety bulionowe i markowe sztabki złota. Monety polecane są przy mniejszych inwestycjach z racji niższej masy, a sztabki zaś zalecane przy większej inwestycji. Kluczem jest inwestowanie w znane i markowe monety i sztabki, gdyż takie gwarantują większą możliwość późniejszej odsprzedaży. Może zabrzmieć to podejrzanie, ale złoto kupujemy u dealera. W każdym większym mieście taki się znajduje, wystarczy znaleźć najbliższego w przeglądarce internetowej. Zalecane jest także trzymanie się z dala od podejrzanych aukcji internetowych oferujących złoto po okazyjnych cenach. Lepiej zapłacić trochę więcej, ale mieć kruszec z pewnego źródła. U dealera zaś unikać trzeba dostawy terminowej, polega ona na tym, że kupujemy złoto, a sprzedający zobowiązuje się  dostarczyć nam towar w najbliższym terminie. W tymże czasie obraca naszym złotem, a my możemy przez ten czas stracić.

Czy złoto podrożeje?

Jednoznacznej odpowiedzi na to nie ma. Statystycznie najbardziej metal ten drożeje we wrześniu, ale ma na to wpływ wiele czynników. Jest za to pewna dość prosta zależność, gdy na świecie jest, bądź wybucha jakaś wojna bardzo często złoto wtedy drożeje. Drugą kwestią jest ściśle powiązany kurs złota z kursem dolara amerykańskiego. Stąd, gdy dolar traci na wartości złoto zyskuje i na odwrót. Gdy już osiągniemy jakiś zysk możemy złoto sprzedać, ale też najlepiej unikać lombardów, aukcji internetowych i punktów „gotówka za złoto”. Najlepiej sprzedać złoto tam gdzie je kupowaliśmy, lub u innego dealera metali szlachetnych. Na koniec warto zaznaczyć, że faktura VAT za zakup złota, lub dowód opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych są tak samo ważne jak sam kruszec i nie powinniśmy ich gubić.

 

Robert Saj