Jak nie stracić na sprzedaży auta?

Decyzja o sprzedaży auta, to dość ważny moment w naszym życiu. Poza tym, że w naszym planach mamy kupno nowego, co nie jest łatwym wyborem, to w dodatku żegnamy się z przedmiotem, do którego zazwyczaj mamy sentyment. Choć z pozoru nikt nie przywiązuje się do samochodów, to w rzeczywistości, dużo ludzi odczuwa małą pustkę po jego sprzedaży. Każdy kto przymierza się do jego „pozbycia” zmierza się z wieloma dylematami – jaka cena? Jak zachęcić do szybkiego kupna? Co zrobić, aby wzbudzić zainteresowanie kupców? A przede wszystkim, jak nie stracić na jego sprzedaży? Odłóż zmartwienia na bok i znajdź odpowiedzi na pytania razem z nami, a może sprzedasz swój samochód już dzisiaj!Jak szybko sprzedać auto?

Sprzedaż auta zależy od tego jak wypromujemy nasze ogłoszenie, bo zazwyczaj tym sposobem próbujemy „dać znać” innym kupcom o naszej ofercie.

 • W pierwszej kolejności warto wybrać serwis, który zajmuje się ogłoszeniami związanymi głównie z motoryzacją. Pierwsze wyniki w internetowej wyszukiwarce, to zazwyczaj strony najczęściej odwiedzane i najbardziej zaufane.
 • Kiedy wybierzesz już serwis, który będzie reprezentował Twoją ofertę, kolejnym krokiem jest sformułowanie szczegółowego i zachęcającego opisu samochodu. Ważne jest, aby zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje dotyczące marki samochodu, roku produkcji, jego stanu, funkcji itp. Musisz napisać wszystko, co jest istotne i wiąże się z prawidłowym funkcjonowaniem auta.
 • Ponadto dodaj informacje o ilości przebytych kilometrów (przebieg), czy w zestawie oferujesz apteczkę, gaśnice i trójkąt, opony na zmianę oraz radio. Im bardziej szczegółowy opis, tym większe szanse na duże zainteresowanie kupnem. Interesanci zwracają dużą uwagę na wiarygodność ogłoszenia oraz wiedzę posiadacza samochodu, która jest dla nich wskazówką dotyczącą użytkowania auta.
 • Pamiętaj, aby dodać wzmiankę o wszystkich właścicielach auta oraz jego ewentualnych kolizjach. Wszelkie zatajenie informacji może wiązać się z późniejszymi, nieprzyjemnymi konsekwencjami nawet w postaci procesów sądowych. Na ogół kupcom zależy na autach bezkolizyjnych, jednak istnieją osoby, które nie traktują tego jako priorytet, a bardziej zależy im na szczerym i uczciwym sprzedawcy, co może być dla Ciebie dużym zyskiem w szybkiej sprzedaży auta.
 • Zapewne martwisz się, że zapomnisz wyszczególnić wszystkie ważne informacje, zatem zanim zdecydujesz się opublikować ogłoszenie, warto wypisać na kartce wszystko, co jest istotne. Serwisy aukcyjne często same wymagają dodania konkretnych kryteriów, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że Twoja oferta będzie kompletna, a tym samym zapewni Ci większe zainteresowanie i prawdopodobnie szybką sprzedaż.
 • Kolejnym krokiem jest wykonanie wyraźnych i odpowiednich zdjęć, tak aby pokazać samochód z każdej perspektywy. Wykonaj zdjęcia z przodu, z tyłu oraz z obu boków.
 • Jeśli auto posiada jakiekolwiek rysy, zniszczenia, otarcia lub ślady po stłuczce, musisz je uwidocznić. Kupcy zawsze dokładnie przyglądają się wyglądowi samochodu, dlatego nawet jeśli pominiesz wady na zdjęciu, i tak wyjdą na jaw, co może być dla Ciebie niekorzystne, ponieważ stracisz zaufanie
 • Warto również zaprezentować na fotografiach wnętrze samochodu. Wygląd wewnętrzny jest równie istotny jak zewnętrzny. Samochód powinien być zadbany i czysty, tak aby każdy mógł się w nim dobrze czuć i czerpać pełen komfort z jazdy. Prezencja samochodu jest jednym z najważniejszych aspektów dla kupujących, dlatego im lepiej go ukażesz na zdjęciach, tym szybciej uda Ci się zdobyć zainteresowanie.
 • Trzeci krok, to zachęcająca cena, jednak na tyle rozważna, abyś nie stracił/a na własnym budżecie. Wycena samochodu powinna być adekwatna do jego stanu, roku produkcji, ilości przebytych kilometrów oraz dodatkowych części wyposażenia, o których wspomniano wyżej. Jednakże, aby zachęcić do jego kupna i sprawić, by sprzedaż przebiegła szybko, musimy zawsze nieco zaniżyć wartość. Warto porównać swoją cenę ze stawką za taki sam nowy samochód jeśli mamy taką możliwość. Na tej podstawie możemy określić odpowiednią cenę dla naszego używanego samochodu.
 • Ponadto warto również zrobić mały rekonesans w cenach innych sprzedawców tego samego modelu. Porównać ich stan i stopień zainteresowania poszczególnymi cenami. Jeśli oszacujemy odpowiednią wartość dla nas i dla kupującego, to mamy już klucz do sukcesu, ponieważ zadowolenie będzie wynikać z obu stron.
 • Aby bardziej zareklamować nasze ogłoszenie, możemy zainwestować w jego promocję wykupując specjalny pakiet. W takiej sytuacji oferta ukazuje się w pierwszych wynikach wyszukiwania na stronie aukcyjnej oraz zazwyczaj jest wyróżniona kolorystycznie. Zazwyczaj takie możliwości graniczą w cenie 10-20zł, co nie oznacza dla nas dużej straty, kiedy ma to umożliwić nam szybsze pozyskanie interesantów oraz błyskawiczną sprzedaż.
 • Pomysłowym rozwiązaniem jest także przyklejenie kartki wewnątrz auta, z informacją o możliwości kupna samochodu, podając przy tym numer telefonu lub adres e-mail. Często podróżując po mieście, taki sposób promocji również może wzbudzić zainteresowanie.

Istnieje wiele innych sposobów takie jak ogłoszenia w gazecie, w serwisach społecznościowych itp. co jest bardzo istotne w procesie szybkiej i owocnej sprzedaży. Jednak zawsze musimy pamiętać o autentyczności, szczegółowym opisie, ciekawych i wyraźnych zdjęciach oraz zachęcającej cenie. Nigdy nie próbujmy zataić nawet mało korzystnych aspektów, ponieważ zamiast sobie pomóc, możemy tylko zaszkodzić. Zanim zdecydujemy się dodać oficjalne ogłoszenie, zastanówmy się jak dobrze przygotować auto do sprzedaży!

 

Jak przygotować auto do sprzedaży?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, by zadbać o dobry stan naszego auta. W pierwszej kolejności powinien odbyć przegląd u mechanika. Jeśli koszty naprawy nie są wielkie, możemy zainwestować w ich realizacje, co opłaci nam się przy sprzedaży auta. Jeśli nasz samochód będzie w dobrym stanie i możemy zaoferować gwarancję przeglądu, to nasza oferta będzie jeszcze atrakcyjniejsza. Ponadto możemy nieco podwyższyć cenę, dzięki której zwrócą nam się koszty napraw. Jeśli jednak nie chcemy inwestować w rewitalizację części, tym samym musimy zaniżyć wartość samochodu oraz uwzględnić wszystkie wady w opisie. Poza tym w przygotowaniach warto  pamiętać o ogólnej czystości i estetyce. Dobrze jest oczyścić tapicerkę oraz profesjonalnie posprzątać samochód wewnątrz. Ponadto wizyta w myjni jest obowiązkowa, ponieważ wygląd samochodu również mówi o tym, jakimi jesteśmy właścicielami oraz w jakim stopniu zależało nam na dobrym stanie auta. Im bardziej zadbamy o jego estetyczną prezencję, tym większe uznanie zdobędziemy wśród kupujących. Większości zależy na schludnym samochodzie, dlatego nawet w czasie użytkowania musimy pamiętać o jego pielęgnowaniu. Wygląd zewnętrzny auta jest najważniejszą częścią w przygotowaniu go do sprzedaży. Sama prezentacja może przyciągnąć dużo kupców, ponieważ oczywiste jest, że w pierwszej kolejności ludzie podążają za wyglądem, a najbardziej za tym, co postrzegają jako przyjemne i ładne dla oka.

 

Sprzedaż auta w skupie

W tym akapicie wrócimy do pytania, które zadajemy na samym początku – jak nie stracić na sprzedaży auta? Odpowiedź znajdziesz tutaj, ponieważ oddanie samochodu do skupu jest jednym z lepszych sposobów na brak poniesionych strat.

    Skup aut nie jest komisem, ani lombardem, to dość nowa formuła, która pomaga sprzedawcom szybciej sprzedać ich samochody. Główna ideą jest, aby odkupić auto od sprzedawcy w identycznym stanie, w jakim je posiada. Zapomnij o naprawach, czyszczeniu wnętrza i dokładnym myciu. Pieniądze ze sprzedaży dostajesz od razu od skupu! Dlaczego zaoszczędzasz? Ponieważ nie musisz ani trochę zmieniać stanu samochodu, by go polepszyć, zatem wszystkie dodatkowe koszty związane z wizytą u mechanika lub w myjni są wykluczone! W dodatku często ze skupem możesz skontaktować się drogą mailową lub telefoniczną, zatem nie musisz ponosić kosztów dojazdu, aby zjawić się tam osobiście. Wszystkie szczegóły możesz załatwić zdalnie, a kiedy transakcja finalnie dojdzie do skutku, dopiero wtedy konieczna jest Twoja obecność. Najlepiej korzystać ze znanych i zaufanych komisów, które często oferują 90% ceny rynkowej samochodu. Mniejsze działalności mogą ten procent zaniżać. Największe ryzyko istnieje, kiedy ofertę dostajemy od osób indywidualnych lub takich, których działalność jest niemal znikoma. Zazwyczaj proponują najniższą cenę, dlatego warto zorientować się jaką ofertę otrzymamy od kilku skupów. Jeśli chcemy znaleźć dobry komis, najlepiej wyszukać go w Internecie. Pierwsze wyniki zawsze są trafione i rekomendowane przez wyszukiwarkę. Zazwyczaj zwracajmy uwagę na duże skupy o zasięgu wojewódzkim lub ogólnopolskim, gdzie zatrudnieni są specjaliści od samochodów oraz marketingu, zatem możemy mieć pewność, że cena będzie adekwatna do stanu naszego auta.

Skoro wiesz już, co zrobić, by szybko sprzedać samochód oraz nie stracić pieniędzy w zawartej transakcji, nie czekaj! Podejmij pierwsze kroki już dzisiaj, a nim się obejrzysz, Twoje auto zniknie w mgnieniu oka!

 

 

Sonia Adamkiewicz