Jak sfinansować firmę?

Wiele osób marzy o niezależności i zbudowaniu czegoś własnego. Często zastanawiamy się nad założeniem własnej firmy, jednak problemem jest kapitał. Sposobów na sfinansowanie firmy jest naprawdę wiele, dlatego jeśli możemy poszczycić się dobrym pomysłem, nie warto odkładać swoich marzeń. Własny biznes to samodzielne cele, samodzielne ustalanie czasu i zakresu pracy, indywidualne inwestycje, a w dodatku ustalanie urlopu w najbardziej dogodnym dla nas terminie. Niewątpliwie bycie przedsiębiorcą posiada długą listę zalet.

Skąd wziąć pieniądze na firmę?

Najłatwiejszym sposobem na sfinansowanie własnej działalności jest wzięcie kredytu, leasingu lub pożyczki dla firm. Takie rozwiązanie pozwala utrzymać pełną niezależność i kontrolę nad własnym przedsiębiorstwem. Nie zawsze jest to jednak możliwe – banki czasem wymagają aż 2 lat działalności firmy, a to w przypadku młodego biznesu jest nierealne. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego – specjalista doradzi nam, która z aktualnie dostępnych na rynku ofert, będzie dla nas nakorzystniejsza.

Innym rozwiązaniem dla młodych przedsiębiorców są Aniołowie Biznesu, czyli zamożne osoby fizyczne, które posiadają odpowiedni kapitał, aby wesprzeć interesujące ich inicjatywy w zamian za udział w danych przedsięwzięciach.

Kolejną opcją na sfinansowanie firmy są Fundusze Unijne, które mogą dać odpowiednią dotację. Nie jest to jednak kwota, która obejmie cały projekt, więc w tym przypadku należy posiadać część kapitału, który będzie stanowił wkład własny.

Jeśli powyższe rozwiązania nie są możliwe, można skorzystać z crowdfundingu, czyli wsparcia ze strony tłumu. Crowdfunding to pozyskiwanie środków na rozwój biznesu przy pomocy internetowych platform społecznościowych. Osoby, które dokonują wpłat, stają się wspólnikami. Ryzyko rozproszone jest na wiele osób, dlatego staje się minimalne. Inwestowane kwoty również są zwykle niewielkie, a korzyść jest obopólna. W przypadku tego rozwiązania najważniejszy jest pomysł, który będzie przekonujący dla innych. Drobni inwestorzy są dużo bardziej wyrozumiali i lepiej rozumieją przedsiębiorców, niż tradycyjne formy finansowania.

 

Ile kosztuje własna działalność?

Pierwsze dwa lata nowej działalności to czas, w którym koszty jej prowadzenia są niewielkie. W zasadzie, jeśli zakłada się zarobek wyższy niż 500zł netto, działalność staje się opłacalna. Przez pierwsze 24 miesiące przedsiębiorca posiada prawo do opłacania pomniejszonej składki na ubezpieczenie społeczne oraz nie musi opłacać składki na Fundusz Pracy. Miesięczny koszt składek wynosi zatem około 340zł. Inne stał koszty, takie jak energia, Internet, telefon, księgowość, wynajem lokalu należy oszacować samemu, ponieważ jest to bardzo indywidualna kwestia. Jeśli potrafimy prowadzić księgowość samemu, można odliczyć ten koszt. W innym przypadku jest to od 55zł do 200zł miesięcznie.

 

Ewelina Hiller