Kantor internetowy – czy warto?

Otrzymujesz wynagrodzenie w obcej walucie i potrzebujesz szybkiej wymiany gotówki? Planujesz wyjazd za granicę, lecz nie wiesz co wybrać: kantor stacjonarny czy internetowy? A może po prostu nie wiesz, na czym to dokładnie polega i szukasz więcej informacji na ten temat? Przeczytaj zatem, jakie możliwości może Ci dać kantor internetowy i podejmij właściwą decyzję już dziś.


Czym jest kantor internetowy?

Kantor internetowy (lub kantor on-line) to nic innego jak bankowość elektroniczna i systemy transakcyjne w jednym miejscu. Dokonuje się w nich – podobnie jak w kantorze stacjonarnym – wymiany walut, ale tylko za pośrednictwem Internetu, a firma prowadząca taki kantor zarabia na różnicy wynikającej z ich kupna i sprzedaży, czyli tzw. spread. Ponadto kantor on-line ma w swej ofercie bardzo bogaty wybór walut oraz konta w wielu bankach, co w znacznym stopniu przyspiesza cały proces wymiany. Warto również wiedzieć, że zasadniczo oferta takich kantorów skierowana jest do trzech grup klientów:

  1. dla kredytobiorców dysponujących obcą walutą, np. w euro lub we frankach; na mocy tzw. ustawy antyspreadowej bank musi umożliwić im spłacanie rat w walucie, która pochodzi z jego własnych źródeł i nie może za to pobierać opłat,
  2. dla przedsiębiorców, którzy nawiązali współpracę z zagranicznymi partnerami w biznesie,
  3. dla emigrantów zarobkowych, którzy otrzymują swe wynagrodzenie w lokalnej walucie kraju, w którym pracują.

Ponadto z takich kantorów mogą również skorzystać także osoby, które mają w planach wyjazd na zagraniczne wakacje i potrzebują dokonać wymiany walut raz na jakiś czas. Takie rozwiązanie jest o tyle wygodne, że można wszystko załatwić w jednym miejscu i czasie przed ekranem monitora czy tabletu i nie tracić czasu na szukanie po całym mieście jego stacjonarnego odpowiednika.

Kantor internetowy – czy warto skorzystać?

W związku z tym, że kantory on-line nie cieszą się jeszcze tak wielką popularnością jak ich stacjonarne odpowiedniki, głównie ze względu na małą grupę docelową, niewątpliwie należy przyjrzeć im się nieco bliżej i zadać sobie pytanie: czy warto skorzystać z usług, jakie świadczy kantor internetowy? Okazuje się, że argumentów przemawiających na jego korzyść jest co najmniej kilka:

  1. wygoda – po jednorazowym założeniu konta, które zazwyczaj trwa od 10 do 15 min, każde następne korzystanie z kantoru on-line jest o wiele łatwiejsze i praktyczniejsze w działaniu, ponieważ posiadają one również taką funkcję jak automatyczne zlecenie wymiany walut; tym samym znika stres, niepotrzebne kolejki, a nawet nie trzeba chodzić od miejsca do miejsca, spisywać i sprawdzać ręcznie, gdzie się opłaca, a gdzie nie – wszystko odbywa się za pośrednictwem komputera, smartfona lub tabletu,
  2. szybkość – ta zaleta pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu i energii, które w stacjonarnym kantorze trzeba by przeznaczyć m.in. na wypisywanie druczków, podpisywanie, prośbę o fakturę, przeliczanie otrzymanej gotówki itp.,
  3. większe bezpieczeństwo – dokonując transakcji on-line automatycznie zmniejsza się ryzyko kradzieży w drodze do kantoru i z powrotem, prawdopodobieństwo otrzymania fałszywki lub zniszczonych banknotów jest bliskie zeru, a nawet ominie nas niebezpieczeństwo stania się potencjalną ofiarą dla rabusiów; niemniej taka operacja wymaga od klienta również czujności, ostrożności oraz tej świadomości, że powinno się przede wszystkim korzystać z zaufanych źródeł, urządzeń i lokalizacji internetowej – nie może to być zatem kafejka internetowa czy sie
    wi-fi,
  4. nauka nowych umiejętności – im szybciej zacznie się nasza przygoda z walutami internetowymi, tym większa później czeka nas satysfakcja ze zdobycia nowej wiedzy, nabycia umiejętności zarządzania nowymi technologiami finansowymi, a także wyjdziemy poza strefę komfortu i pozbędziemy się strachu przed nieznanym.

A zatem „dla chcącego nic trudnego”, szczególnie, że nie trzeba mieć do tego ani specjalistycznej wiedzy ani nawet magistra z zarządzania czy finansów. I nie bez powodu mówi się też, że na naukę nigdy nie jest za późno, a kto nie idzie naprzód, ten się cofa.
Powyższe argumenty jednoznacznie udowadniają zatem, że kantor internetowy zasługuje na nie mniejszą uwagę niż jego stacjonarny odpowiednik. Ponadto świadomość korzyści, jakie bezpośrednio wynikają z takiej transakcji, także może stać się podwaliną dla tego sukcesu i sprawi, że w przyszłości będzie z nich korzystać coraz więcej osób.