Czy L4 się opłaca?

Każdemu pracownikowi w przypadku, kiedy jest chory lub uległ wypadkowi, należy się wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest jednak kilka warunków, które należy spełnić, aby je otrzymać.

Wynagrodzenie chorobowe

Jeśli pracownik nie jest w stanie pojawić się w pracy, natychmiast musi powiadomić swojego pracodawcę o przyczynie jego nieobecności oraz o tym ile dany stan będzie mniej więcej trwał. Dowodem, które usprawiedliwia absencję pracownika jest zwolnienie lekarskie, które zaświadcza o czasowej niezdolności do pracy. Druk ten potocznie nazywamy L4 i należy dostarczyć go pracodawcy do 7 dni od czasu jego otrzymania. Lekarz jest w obowiązku wydać tyle zaświadczeń, ile dany pacjent potrzebuje. W przypadku kilku miejsc pracy, zaświadczenie trzeba dostarczyć każdemu z pracodawców.  Zwolnienie przysługuje osobom, które płacą składki na chorobowe ubezpieczenie.

 

Ile stracisz na zwolnieniu lekarskim

Na ogół przez 33 dni choroby (w przypadku osób, które ukończyły 50 lat jest to 14 dni), pracownik dostaje wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy. Jeśli absencja w pracy jest spowodowana chorobą, jest to 80% wypłaty. 100% wynagrodzenia otrzymują pracownicy, którzy ulegli wypadkowi w pracy, chore kobiety w ciąży oraz pracownicy, którzy poddają się badaniom i zabiegom związanym z oddaniem narządów, tkanek lub komórek. Po 33 lub 14 dniach choroby pracownik dostaje prawo do zasiłku z ZUS.  Może otrzymywać go do 182 dni zwolnienia (w niektórych przypadkach jest to 270 dni).

Jeśli pracownik nie dostarczy zaświadczenia L4 w odpowiednim czasie, zasiłek chorobowy może zostać obniżony aż o 25%. Nie dzieje się tak jedynie w przypadku, jeśli niezdolność osoby do pracy jest krótsza niż 8 dni.

 

Suplementy diety

Z pewnością najbardziej opłaca się dbanie o to, aby ze zwolnień lekarskich korzystać jak najrzadziej. O ile na niektóre wypadki nie mamy wpływu, tak przed drobnymi infekcjami możemy się w pewnym stopniu ustrzec. Ochrona w postaci suplementów diety będzie szczególnie wskazana w sezonach grypowych. Suplementy diety to środki, które stanowią skoncentrowane źródło składników mineralnych, witamin i innych substancji. Ich celem jest uzupełnienie diety. Najczęściej występują w postaci płynów, proszków oraz tabletek, a ich stosowanie przyczynia się do poprawy zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zapadania na pewne choroby. Należy pamiętać, że suplementy diety to nie leki – dlatego stosować je powinny osoby zdrowe w celu zapobiegania, a nie leczenia. Szeroki wachlarz suplementów pozwala nam na wybór tego, który będzie dopasowany do indywidualnych potrzeb. W tym celu warto skonsultować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Wskazaniem do stosowania suplementów są między innymi obniżona odporność (zwłaszcza w sezonach grypowych) oraz zwiększona aktywność umysłowa i fizyczna.

 

 

Ewelina Hiller