Podział spadku – jak wybrać dobrego adwokata?

Podział spadku dotyczy bardzo dużej części społeczeństwa. Po śmierci spadkodawcy, spadkobiercy dziedziczą zarówno jego aktywa, jak i długi. Nierzadko proces ten wiąże się z wieloma zawiłymi formalnościami. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu, warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata specjalizującego się w prawie spadkowym. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej kancelarii.

Dlaczego warto skorzystać z usług adwokata od prawa spadkowego?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, sprawy o zachowek w niektórych przypadkach mogą być dosyć problematyczne. Warto mieć świadomość, że prawa do spadku nierzadko rości sobie wiele osób, co może prowadzić do sporów rodzinnych. Właśnie z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalisty. Adwokat od prawa spadkowego pomoże ci przejść krok po kroku przez poszczególne etapy postępowania, oferując fachowe wsparcie merytoryczne.

Jak wygląda sprawa o spadek?

Pierwszym etapem postępowania spadkowego jest ustalenie ilości spadkobierców. Zadaniem adwokata jest wtedy doradztwo w zakresie przyjęcia spadku. Nie powinno ono wiązać się z negatywnymi skutkami, takimi jak np. zadłużenie. Następną częścią jest podział spadku pomiędzy wszystkie osoby.

Jak wybrać dobrego adwokata od prawa spadkowego?

Jeżeli nigdy nie korzystaliśmy z usług kancelarii adwokackiej, to poszukiwania warto rozpocząć w internecie. Opinie online coraz częścią stają się podstawą do wyboru usług danego adwokata. Za ich sprawą możemy dowiedzieć się o jakości obsługi klienta, czy też skuteczności specjalisty. Duża ilość negatywnych opinii powinna nas zaalarmować i skłonić do dokładniejszego przemyślenia podjęcia współpracy z konkretną kancelarią.

Istotne jest także, aby wybrać adwokata, który specjalizuje się głównie w prawie spadkowym. Praktyka w prowadzeniu tego typu spraw oraz fachowe wsparcie merytoryczne znacznie zwiększają szanse na rozstrzygnięcie sprawy na naszą korzyść. Co więcej, adwokat powinien wzbudzać nasze zaufanie – ważne jest, by nawiązać dobrą relację i czuć się komfortowo w towarzystwie wybranego specjalisty.

Jeżeli już umówimy się na konsutlacje, powinniśmy zwrócić uwagę na postawę oraz zaangażowanie wybranego specjalisty. Ponadto, ze względu na ciągłe zmiany w systemie prawnym, adwokat powinien być z nimi zaznajomiony i wykazywać szeroką wiedzę w tym zakresie.

Nowelizacja prawa spadkowego w 2020 roku to m.in. rozszerzenie kręgu spadkobierców. Ponadto, brak oświadczenia spadkobiercy we wskazanym terminie będzie jednoznaczne z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że w przypadku przegapienia terminu, spadkobierca będzie ponosił jedynie ograniczoną odpowiedzialność za długi spadkowe.

Nadal nie wiesz, jakiego adwokata wybrać? Profesjonalna kancelaria powinna zapewniać wsparcie na każdym etapie postępowania spadkowego oraz świadczyć usługi m.in. w zakresie:

  • działu spadku,
  • działu zachowku,
  • odpowiedzialności za długi spadkowe,
  • ustalenia nieważności testamentu,
  • przyjęcia i odrzucenia spadku oraz jego zabezpieczenia,
  • wydziedziczenia krewnego,
  • dochodzenia roszczeń z masy spadkowej,
  • międzynarodowych spraw spadkowych,
  • zmiany postanowień spadkowych
  • podatków od spadków i wielu innych.