Praca sezonowa w Holandii

Praca sezonowa poza granicami kraju cieszy się bardzo dużą popularnością wśród naszych rodaków. Chętnie z takiej opcji korzystają przede wszystkim osoby młode, po maturze, studenci czy osoby bezrobotne, gdyż zyskują możliwość zarobienia trochę większej ilości pieniędzy, zdobycia doświadczenia zawodowego oraz rozwinięcia kompetencji językowych. 

 

W jakich branżach szukać pracy sezonowej w Holandii? 

Największa ilość ofert dotyczących prac sezonowych w Holandii dotyczy branży ogrodniczej, sektora produkcyjnego, a także pracy w magazynie. Do najczęstszych obowiązków osób zatrudnionych należy m.in.  

  • zbiór truskawek, 
  • zbiór szparagów, 
  • zapylanie krzyżowym ogórków oraz pomidorów, 
  • pielęgnacja ogórków szklarniowych, 
  • pakowanie i rozładunek produktów. 

W większości wypadków jest to ciężka, fizyczna praca, wymagająca wiele determinacji i samozaparcia. Zdarzają się osoby, którym sprawia ona niemałe trudności, jednak za sprawą bardzo opłacalnych stawek wiele osób zyskuje dodatkową motywację i robi wszystko, aby przepracować przynajmniej kilka miesięcy i wrócić do kraju z odłożoną sumą pieniędzy.  

 

Pracownicy sezonowi – warunki pracy 

W przypadku pracy sezonowej w Holandii w niektórych sytuacjach możemy liczyć na zapewnienie zakwaterowania przez pracodawcę. Dość powszechnym aspektem ofert skierowanych do pracowników sezonowych jest także zagwarantowany transport – zdarza się, że osoby zatrudnione są przewożone autobusem z Polski do konkretnego miejsca pracy. Pracodawca w wielu przypadkach pomaga również z dopełnieniem wszelkich formalności, dotyczących rozpoczęcia pracy za granicą.  

Holenderscy pracodawcy zazwyczaj nie stawiają zbyt wysokich wymagań przed kandydatami, którzy aplikują na stanowisko pracownika sezonowego. Doceniają takie cechy jak umiejętność pracy trudnych warunkach, odporność na stres oraz dobrą kondycję fizyczną. W wielu przypadkach bardzo dobra znajomość języka obcego nie jest warunkiem koniecznym do otrzymania atrakcyjnej posady – jednak takie kompetencje bezsprzecznie stanowią dodatkowy atut kandydata. 

Praca sezonowa w Holandii z pewnością ma liczne zalety – warto zdecydować się na wyjazd m.in. z uwagi na korzyść materialną oraz możliwość zdobycia interesującego doświadczenia zawodowego. Zdarza się, że po przepracowaniu jednego sezonu u konkretnego pracodawcy, osoby zatrudnione wracają w kolejnych latach, znajdując dla siebie sposób na wymierny zysk. Jednak przed wyjazdem należy uświadomić sobie, że prace związane z branżą ogrodniczą, czy też sektorem produkcyjnym są niezwykle wymagające i muszą być wykonywane bardzo precyzyjnie