Prywatne ubezpieczenie zdrowotne

Dobre zdrowie to coś o co wszyscy powinniśmy dbać. Kiedy pojawią się związane z nim problemy niezbędna jest bezzwłoczna pomoc lekarzy. Każdemu, kto jest legalnie zatrudniony w Polsce przysługuje możliwość skorzystania z publicznej służby zdrowia w ramach  NFZ, jednak odległe terminy wizyt i długie kolejki do specjalistów powodują, że wielu decyduje się na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Według badań CBOS z lipca 2014 roku 19 % ankietowanych  przyznało, że korzysta z dodatkowej opieki medycznej. Czym jest ubezpieczenie zdrowotne co obejmuje i czy warto w nie zainwestować?


Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

  • Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to dopełnienie ubezpieczenia, które mamy zagwarantowane dzięki Regularnie opłacając dodatkowe składki, których cena zależy od rodzaju pakietu, towarzystwa, które je oferuje, ilości osób, które maja być nim objęte a także ich wieku i stanu zdrowia, mamy dostęp do opieki medycznej, badan diagnostycznych i laboratoryjnych znacznie szybciej niż ci, którzy polegają jedynie na ubezpieczeniu zapewnionym przez państwo. Można je wykupić jako ubezpieczenie zdrowotne oferowane przez firmy ubezpieczeniowe lub w formie pakietu w prywatnym centrum medycznym, które działa na podobnych zasadach tyle, że przypisane jest do konkretnej placówki lub całej ich sieci.
  • Czy warto kupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

    Prywatne ubezpieczenia zdrowotne zostały stworzone po to, by udoskonalić działania służby zdrowia i  dać pacjentom szanse na szybsze znalezienie pomocy u jak najlepszych specjalistów, dzięki dodatkowo pozyskiwanym funduszom z opłacanych przez nich składek. Można zatem wskazać wiele zalet, które wyróżniają ten system od podstawowych usług w ramach NFZ. Wśród nich są:

  • Dostępność do lepiej wyposażonych gabinetów, dysponujących wyższej  klasy sprzętem medycznym opartym na nowoczesnej technologii.
  • Opieka lepiej wykwalifikowanej kadry medycznej – lekarzy, pielęgniarek, terapeutów.
  • Wyższy standard usług pozamedycznych  – osobne pokoje w szpitalach, lepsza jakość podawanych posiłków.
  • Krótszy okres oczekiwania na wizytę
  • Możliwość dopasowania usług do indywidualnych potrzeb pacjenta w zależności od jego możliwości finansowych. Każdy nabywca może wiec wykupić taki pakiet, który będzie dla niego odpowiedni, a wydawane na niego pieniądze nie zostaną zmarnowane na usługi, z których nigdy nie skorzysta.

Co obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne obejmuje przede wszystkim dostęp do wielu prywatnych placówek medycznych w całej Polsce oferujących wachlarz usług, którego zakres zalewny jest od rodzaju wykupionego pakietu. Najtańsze pakiety rodzinne, których cena wynosi ok 150 zł miesięcznie z reguły dają pacjentom  dostęp do 29 badań diagnostycznych, a także wizyt u  lekarzy pierwszego kontaktu, dermatologa, kardiologa, chirurga, ginekologa, otolaryngologa, okulisty. Istnieje także możliwość skorzystania z opieki pielęgniarskiej – pomiarów ciśnienia, zastrzyków. W wypadku wystąpienia poważnej choroby ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie wynoszące nawet do kilku tysięcy złotych.

Droższe pakiety, których ceny wynoszą ponad 500 zł za miesiąc zawierają dostęp do większej liczby specjalistów, takich jak neurolog, onkolog, ortopeda, psychiatra, anestezjolog, diabetolog, endokrynolog, pulmonolog, urolog, reumatologa, a także umożliwiają wykonanie  szczepień np. przeciw grypie, badań ambulatoryjnych jak np USG piersi, elektrokoagulacja czy odczulanie. Najczęściej proponują również zniżki na leczenie stomatologiczne, a także wypłacają odszkodowania dla rodziny za pobyt w szpitalu któregoś z członków.

Można także wykupić pakiet indywidualny, którego cena waha się od 60 do 430 zł miesięcznie. Ten najdroższy ma w ofercie m. in.  możliwość skorzystania z usług psychoterapeuty, a także zwrot pieniędzy za pobyt pacjenta w szpitalu dochodzący nawet do 200 zł za dzień.

Przed wyborem rodzaju ubezpieczenia należy pamiętać, aby dokładnie przeczytać umowę, by wiedzieć jaki zakres usług nam przysługuje, a także zorientować się, czy oferta obejmuje placówki bliskie naszemu miejscu zamieszkania.

 

Agnieszka Kujawa