Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Żyjemy w czasach, gdy bardzo wielu ludzi zmienia często stanowisko i miejsce swego zatrudnienia, jest więc rzeczą naturalną, że rozmowy kwalifikacyjne, mające na celu wyłonić najlepszego pracownika z grona kandydatów, są niezwykle popularne. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy kilka porad, które pomogą Ci bezpiecznie przejść przez proces rekrutacji, dobrze wypaść podczas rozmowy, a w efekcie – zdobyć wymarzoną pracę.

Zasady tworzenia CV

Zanim umówisz się z potencjalnym pracodawcą na rozmowę o pracę, wcześniej prawdopodobnie będziesz musiał wysłać do niego swoje CV. Dobre CV musi zawierać wszystkie niezbędne informacje, takie jak dane osobowe, adres zamieszkania, adres mailowy, numer telefonu czy wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dodanie do dokumentu odpowiedniego zdjęcia i zapisanie całości w formacie PDF z pewnością wpłynie na Twoją korzyść. Zastanów się również nad stworzeniem profesjonalnego CV, które prawdopodobnie wyróżni Cię z grona pozostałych aplikujących. Pamiętaj także, że w swoim curriculum vitae nie można niczego zmyślać, bez względu na to, czy nieprawdziwe informacje wpiszesz w rubryce dotyczącej wykształcenia, poprzednich stanowisk czy zainteresowań! Prędzej czy później pracodawcą z pewnością zweryfikuje te dane.

5 porad, jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

Pamiętaj, że pierwsze dobre wrażenie możesz zrobić tylko raz. Sprawdź, jak  dobrze zaprezentować się podczas rozmowy o pracę, by zyskać uznanie potencjalnego pracodawcy i postawić pierwszy krok na drodze do kariery zawodowej.

  • Na początek coś, co może wydać się oczywiste, warto jednak wciąż o tym przypominać – punktualność i schludny, estetyczny wygląd odpowiadający wymogom stanowiska, o które się ubiegasz, to absolutne podstawy udanej rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Przy pomocy internetu lub rozmaitych broszur, folderów i ulotek zdobądź jak największą liczbę informacji o miejscu pracy, do którego aplikujesz. Bardzo prawdopodobne, że rekruter będzie zadawał Ci podczas rozmowy pytania związane z firmą lub pracodawcą, a nawet jeśli tego nie zrobi, sam możesz nawiązać do tego tematu – wykażesz się wnikliwością i zainteresowaniem sprawami zakładu pracy. Wiedza o pracodawcy jest bardzo ważna, niezależnie od tego czy szukasz pracy w polskiej firmie, czy pracy zagranicą.
  • Pytania dotyczące wad i zalet aplikującego, jego hobby czy poprzednich stanowisk przewijają się w niemal każdej rozmowie kwalifikacyjnej; warto więc przygotować sobie zawczasu gotowe odpowiedzi na nie oraz je przećwiczyć, np. przed lustrem lub przy pomocy znajomego.
  • Roszczeniowe targowanie się o zarobki czy zadawanie drażliwych pytań, jak chociażby o możliwości urlopu, nie postawią Cię w dobrym świetle podczas rozmowy kwalifikacyjnej – lepiej odłożyć je w czasie na chwilę, gdy będziesz już pewny swojego zatrudnienia.
  • Przed spotkaniem dobrze się wyśpij, zjedz pożywny posiłek, zrelaksuj się przy ulubionej muzyce, a przede wszystkim – myśl pozytywnie! Te drobne rzeczy mogą mieć większy wpływ na Twój sukces, niż Ci się wydaje!

Piotr Konopelski