Współpraca z architektem wnętrz – czy to się opłaca?

Wybieranie kolorów tapet, dopasowywanie mebli i ciągnące się w nieskończoność negocjacje z ekipą budowlaną to nie Twój świat? W takim wypadku dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług architekta wnętrz. Wybór odpowiedniego specjalisty zaważy na tym, czy będziesz dobrze czuł się w swoim mieszkaniu. Warto więc poświęcić tej decyzji odpowiednią ilość uwagi.

Moda na nowoczesne wnętrza

To oczywiste, że większości z nas zależy, aby nasze domy odpowiadały nam pod względem rozplanowania pomieszczeń oraz ich wyposażenia. Od jakiegoś czasu coraz bardziej pragniemy również tego, aby nasze wnętrza były dobrze zaprojektowane i nowoczesne. Można powiedzieć, że dzięki wielu czynnikom, takim jak wzrost popularności czasopism wnętrzarskich i programów telewizyjnych o projektowaniu domów, design „trafił pod strzechy”. Szklane schody czy lampy prosto z Targów Meblowych w Mediolanie stają się tematem codziennych rozmów i obiektem pożądania. Dobrze urządzone, nowoczesne domy są również naszą wizytówką wśród znajomych. W świetle powyższych faktów nie trudno się domyślić, że korzystanie z usług architekta wnętrz staje się coraz bardziej popularne. Dlaczego powierzenie mu naszego projektu jest dobrym pomysłem?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz?

Architekt wnętrz gwarantuje nam dobrze przemyślany i ponadczasowy projekt. Wykończony przez niego dom lub mieszkanie będzie zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Należy pamiętać, że architekt to profesjonalista. „Samodzielnie szukając inspiracji zazwyczaj znajdujemy pomysły na pojedyncze pomieszczenia natomiast architekt patrzy na projekt w szerszym kontekście. W każdej sytuacji potrafi dostrzec i wykorzystać zalety projektowanej przestrzeni oraz zminimalizować jej wady” – pisze na swoim blogu Aleksandra Marzęda, która zdecydowała się na skorzystanie z usług projektanta wnętrz („Jak wygląda współpraca z projektantem wnętrz? | Etapy pracy z architektem wnętrz” – Aleksandra Marzęda, 2016).

Jeśli zdecydujemy się na wybór architekta, dodatkowym udogodnieniem jest oszczędność czasu. Kilkumiesięczna współpraca może wydawać się długim okresem, ale tak naprawdę należy na to spojrzeć w odpowiednim świetle. Długie godziny, które spędzilibyśmy na chodzeniu po sklepach z artykułami budowlanymi i zastanawianiu się, co będzie pasować do naszego wnętrza, możemy wykorzystać w bardziej interesujący sposób.

Czym kierować się przy wyborze architekta wnętrz?

Jeśli w świetle powyższych argumentów zdecydujemy się na podjęcie współpracy z architektem, istnieje kilka kwestii, które należy rozważyć. Modne wnętrza zyskują na popularności, a tworzeniem ich zajmuje się w dzisiejszych szerokie grono projektantów. Mogą nimi być absolwenci uczelni artystycznych, studenci, albo osoby, które zdecydowały się na zmianę wykonywanego zawodu. Dlatego też na wyborze specjalisty powinno na pewno zaważyć jego portfolio, czyli poprzednie realizacje. Zapoznanie się z nimi to sposób sprawdzenia, czy dana osoba rzeczywiście legitymuje się odpowiednimi umiejętnościami. Dzięki portfolio będziemy mogli również ocenić, czy styl projektów konkretnego architekta jest w naszym guście. Jest to kluczowe, abyśmy dobrze czuli się w domu czy mieszkaniu.

Ile kosztują usługi projektantów wnętrz?

Czy w dziedzinie projektowania wnętrz sprawdza się zasada „im droższy, tym lepszy”? W wielu wypadkach tak, ale należy pamiętać, że na cenę będzie miało wpływ również wiele innych czynników. Może to być na przykład stopień skomplikowania projektu oraz metraż – ten, co dość zaskakujące, obniża cenę. „Najbardziej korzystna dla Inwestora będzie wycena w przypadku dużych mieszkań (takich powyżej 70 m kw.), apartamentów, czy domów jednorodzinnych” – twierdzi architektka Aleksandra Filipska („Dobrze rozwiązana przestrzeń – aranżacja wnętrza z architektem” – Anna Sotek, 2013). Warto również wspomnieć, że elementy składające się na projekt wnętrza nie są określone przepisami, tak jak ma to miejsce na przykład w projektach architektonicznych.

Podczas wybierania odpowiedniego architekta wnętrz, należy więc konieczne dowiedzieć się za co tak naprawdę płacimy. Czy jest to tylko ogólny pomysł z wizualizacjami, czy może otrzymamy również pełną dokumentację, która pozwoli na realizację projektu? Na koniec warto pamiętać o tym, że nowoczesne wnętrza to takie, które są nie tylko dobrze zaprojektowane, ale przed wszystkim powinny spełniać nasze oczekiwania. Nigdy nie decydujmy się na modne z pozoru rozwiązanie, które wydaje nam się niepraktyczne lub po prostu brzydkie.

Jeżeli jesteś na etapie szukania dobrego biura projektowego, to nie musisz już więcej wpisywać w wyszukiwarce: biuro projektowe Katowice. Mamy dla dzieci doskonałe rozwiązanie. Polecamy usługi doświadczonego i uznanego biura BAAR, które wykona dla Ciebie projekt nowoczesnego i funkcjonalnego wnętrza.

 

 

Zuzanna Godek